Çağrı Merkezi +90 850 926 10 10 Çağrı Merkezi +90 252 316 34 35

Zirkonyum

Zirkonyum

 ZİRKONYUM KAPLAMA

Zirkonyum özellikle diş hekimliğinde kullanılan beyaz renkli bir elementtir. Günümüzde estetik diş hekimliğinde metal desteksiz olan kaplamaların altyapıları zirkonyumdan yapılır.

Zirkonyum altyapılı kaplamalar güneş ışığına karşı geçirgenliği daha fazla ve yansıtma özelliği daha iyi olduğu için metal destekli altyapılı kaplamalardaki gibi mat bir görüntüye neden olmaz,gerçek dişlerin estetiğini taklit eder. Metal destekli kaplamalarda ilerideki yıllarda görülen dişeti kısmındaki metalik bantlaşma zirkonyum kaplamalarda olmaz, bu yüzden hastanın ağız bakımı iyi olduğu sürece estetik olarak bir problemle karşılaşma riski çok azdır. Diş etiyle uyumu daha iyidir ve ağız kokusuna sebep olmaz. Ayrıca metal alerjisi olan hastalarda güvenle kullanılabilir. 

 Zirkonyum dişin tercih edilme nedenleri nelerdir?

Daha çok, estetik amaçlı olmak üzere; beyazlatma yöntemleri ile sonuç vermeyen ileri düzeydeki renk değişimlerinin tedavisinde, ortodontik tedavi yönteminin seçilmediği diastema gibi ayrık olan ya da az çapraşık ve dönük dişlerde, yapısı bozulmuş eski dolgularda, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarının yapılmasında, arka grup dişler üzerinde köprü ya da kaplama olarak kullanılmasında, ön grup implant üstü protezlerde ve gülüş estetiğini sağlamak için için tercih edilmektedir.

Estetik açıdan zirkonyum dişin avantajları nelerdir?

Sahip olduğu ışık geçirgenliği özelliği ile tıpkı normal dişlerde olduğu gibi doğal bir görüntü yakalanır. Sağlıklı dişlerin minesi ışığı tamamen geçirir.

Klasik porselen kaplamanın alt yapısı olan metal, dişlerde opak bir görüntü yaratır. Bu da dişlerin cansız ve yapay görünmesine sebebiyet verir. Zirkonyum kaplama ile bunun önüne geçilir.

Üstün fiziksel ve estetik özelliklerinden dolayı günümüzde, özellikle ön dişlere yapılan kaplamalarda, zirkonyum kaplamaların yapılması önerilmektedir.

 

Çağrı Merkezi
Instagram
Whatsapp